Home / Yaşam / Süt Parası Nedir?

Süt Parası Nedir?

Süt parası devlet tarafından yeni doğum yapan annelere verilen bir yardımdır. Her yeni doğum yapan anne bu yardıma başvurabilir. Belli başlı şartları taşıyan annelere ise süt parası ödemesi yapılmaktadır. Bu şartların detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Süt parası Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülmektedir. Bu yardımın organizesi ise Aile ve Sosyal Politikalar tarafından yapılmaktadır. 5510 sayılı kanunun 16. maddesi gereğince ödenen bu yardım, sigortalı veya sigortasız tüm annelere sunulmaktadır.

Sür Parası Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nelerdir?

Süt parası alabilmek için illa ki annenin sigortalı olmasına gerek toktur. Ancak annenin aktif olarak süren bir sigortası yoksa bu durumda babanın sigorta sahibi olması gerekmektedir. Süt parası almak için öncelikle babanın veya annenin doğumdan önceki bir yılda 120 günlük sigorta pirimini doldurmuş ve sigorta borcunun olmaması gerekmektedir.

Süt parası başvuru şartları arasında ailevi düzeni etkileyen unsurlarda bulunmaktadır. Eğer kişiler doğumdan önce resmi nikahlı değilse bu durumda süt parası alamazlar. Süt parası almak için yine doğumunda sağlıklı olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Doğum neticesinde çocuğun sağlıklı olarak dünyaya gelmesi gerekir.

Süt parası başvurusu için bazı sigorta türlerinde yani 5A sigortalılarda otomatik olarak doğumdan hemen sonra hastane yetkilileri tarafından başvuru yapılmaktadır. Ancak diğer sigorta türünde yani 4B sigortalı olanlarda ise kişinin şahsen ilgili SGK İl Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Bunun için çocuğun doğum belgesi ve ilgili ebeveynin kimliği yeterli olacaktır.

Süt Parası Sorgulama ve Telefondan E-Devlet Sorgulaması

Süt parası sorgulaması için herhangi bir telefon numarası yoktur. Sitemizde bu konuya da yer vererek sizleri bilgilendirmek istedik. Bu yardımı sorgulamak için elbette ki ilgili SGK kurumunu arayabilirsiniz. Ancak zaten ödeme yapıldığında size PTT tarafından mesaj gönderilecektir.

Süt Parası Başvuru

Bu yardımın miktarı tam olarak 140 liradır. Bu yardımı almak için başvuru yaparken yine tarafınıza da bilgi verilecektir. Bu yardıma her sene devlet ödenekleri ile birlikte zam yapılmaktadır. Bu yardımı sadece bir kez alabilirsiniz. Süt parası kaç ay alınır sorusuna yanlış veya asılsız cevap veren birçok farklı site bulunuyor bu nedenle bizler de bu konuya değinmek istedik. Bu bir kereye mahsus bir ödemedir. Süt parası ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz, https://www.onlinesorgula.net/adim-adim-sut-parasi-sorgulama-islemleri inceleyebilirsiniz.

About sarigundem

Sarı Gündem platformu bünyesinde içerik yazarı ve proje sahibi. Kozmetik ve cilt bakımı üzerine sürdürdüğü çalışmaları bu platformda insanlarla paylaşan meraklı ve yazmayı seven bir insan. Yemek tarifleri, kozmetik haberleri ve cilt bakımı konusunda uzman bir görüş!

Check Also

O Ses Türkiye’yi Sallayan Ferat Üngür Kimdir?

O Ses Türkiye’yi sallayan Ferat Üngür kimdir sorusunu soranlar için bir içerik hazırlamak istedik. O Ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir