Home / Kredi Kartı / Gelir Belgesi Olmayana Banka Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir Belgesi Olmayana Banka Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Gelir belgesi olmadan banka kartı veren birçok banka bulunmaktadır. Geliri olan veya olmayan hemen herkes reşit (18 yaşından büyük) olduğu sürece bankalardan kart alabilir. Kredi kartı ile banka kartı farklı şeylerdir. Gelir belgesiz kredi kartı almak neredeyse mümkün değildir ancak bankalar geliri olmayanlara banka hesap kartı verebilir. Öncelikle kredi kartı ile banka kartı arasındaki farkı anlatıp, sonrasında gelir belgesiz banka hesap kartı veren bankalara değineceğiz.

Kredi Kartı Nedir?

Limiti olan harcama kartlarıdır. Bu kartların içinde nakit paranız olmasa bile kartın limiti kadar harcama yapabilirsiniz. Bu yapılan harcamalar her ayın belli bir günü ödenir. Her ay borçlarınızı bildiren ve ekstre adı verilen bir evrak size iletilir. Düzenli olarak o kredi kartı borcunu ödemeniz gerekir. Kredi kartı borcunu ödememek hakkınızda yasal işlem başlatılmasına neden olur. Gelir belgesiz kredi kartı alınamaz. Öğrenci kredi kartlarında gelir belgesi şartı yoktur.

3 Farklı Yoldan Ziraat İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Banka Hesap Kartı Nedir? 

Bankalar tarafından verilen ve sadece hesabınızda para olduğu zaman harcama yapmanıza izin veren kartlardır. Banka kartları bankada açılan bir vadesiz hesaba bağlanır. Banka kartlarının verilme sebebi ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı gibi hizmetlerden kolayca yararlanmanızı sağlamaktır. Bankalardan alınan hesap kartına para gönderilebilir, para yatırılabilir ve hesapta bulunan para çekilebilir. Banka hesap kartının borcu olmaz. Hesabınıza yatırılan para kadar harcama yapabilirsiniz.

Gelir Belgesi Nedir?

Bir vatandaşın sahip olduğu düzenli geliri bildiren belgedir. Bankalar kredi kartı verirken kendilerini güvence altına almak isterler. Kredi kartı borcunuzu ödeyebileceğinizi anlamak için sizden her banka kredi kartı vermeden önce gelir ispatı ister. Bunu sağlayan ve çalıştığınız kurum tarafından verilen belgeye gelir belgesi adı verilir. Banka hesap kartlarında, banka borç vermediği için hesap açtırıp banka kartı almak isteyen müşterilerden gelir belgesi istenmez.

Gelir Belgesiz Banka Kartı (Maaş Kartı) Veren Bankalar Listesi

 • Ziraat Bankası
 • Vakıf Bank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye İş Bankası
 • QNB Finansbank
 • ING Bank
 • Şeker Bank
 • Küveyt Türk Bankası
 • Halkbank

Türkiye’deki tüm bankalar banka hesap kartı vermektedir. Çalışan veya çalışmayan her vatandaş bankalardan hesap kartı alabilir ve kullanabilir.

Banka Hesap Kartı Alma Şartları

 • 18 yaşından büyük olmak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Yasal işlem kısıtı bulunmamak.

Bankalardan Kart Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

Gelir belgesiz banka hesap kartı alırken hiçbir ücret ödemenize gerek yoktur. Birkaç yıl önce hesap işletim ücreti yönetmeliği de güncellenerek, hiçbir hesaptan işletim ücreti alınmayacağı kararına varılmıştır. İstisnalar olsa bile standart kullanıcıların banka kartlarından herhangi bir ekstra ücret alınmamaktadır. Bu konuda kredisiz banka kartı alırken müşteri temsilcinizden bilgi alabilirsiniz.

Banka Hesap Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Şubeden Banka Kartı Başvurusu: Banka kartı almak istediğiniz bankanın şubesine kimliğiniz ile birlikte gidin. Hesap açtırmak isteyen kişinin bankaya gitmesi gerekir. Başkasının kimliği ile başkasının üzerine banka hesabı açılamaz. Bireysel işlemlerden sıra alın ve sıranın gelmesini bekleyin. Sonrasında müşteri temsilcisine durumu açıklayarak bilgi alın ve uygun görürseniz vadesiz hesap açtırma talimatı vererek kart başvurusu yapın.
 • Telefondan Banka Maaş Kartı Başvurusu: İnternet üzerinden banka hesap kartı almak istediğiniz bankanın çağrı merkezi numarasını bulun. Bazı bankaların çağrı merkezi numaraları şu şekildedir:
  • Ziraat Bankası 444 0 000
  • İş Bankası 0850 724 0 724
  • Garanti Bankası 444 0 333
  • Vakıfbank 0850 222 07 24
 • Sonrasında orayı arayarak yeni müşteri bölümüne TC kimlik numaranız ile giriş yapın. Müşteri temsilcisine bağlanın ve banka kartı almak istediğinizi belirtin. Ürün hakkında bilgi aldıktan sonra vadesiz hesap açtırma başvurusunu tamamlayın.
 • İnternetten Banka Kartı Başvurusu: Maaş kartı gibi kredi kartı özelliği olmayan basit bir banka kartı almak istiyorsanız, hali hazırda vadesiz hesabınızın bulunduğu bir bankanın internet şubesinden kartınızı talep edebilirsiniz. Vadesiz hesap açıp, bu hesaba bağlı bir kart talebi oluşturmanız yeterli olacaktır.

Ücretsiz Banka Hesap Kartı İle Neler Yapılır?

 • İnternet bankacılığı gibi günümüz teknolojilerinden yararlanarak hesabınızdaki parayı yönetebilir, yatırım yapabilir veya başkalarına para gönderebilirsiniz.
 • Banka kartı olan birisine para gönderebilirsiniz.
 • Banka kartınızı kullanarak birçok ATM’den para çekebilir ve yatırabilirsiniz. Para çekerken ya da yatırırken kartınızın ait olduğu bankanın ATM’sini tercih etmenizi öneririz.
 • POS cihazlarından banka kartınız ile alışveriş yapabilirsiniz.
 • Kartınızın bakiyesi kadar E-Ticaret harcaması yapabilirsiniz. Yani internetten ödeme alan kurumlara ödeme yapabilirsiniz.
 • İnternetten fatura ödeyebilirsiniz.
 • Bazı bankaların banka kartından harcama taksitlendirme özelliği bulunur. Bu özellik için gelir belgesi gerekebilir.

Banka Hesap Kartı İnternet Bankacılığı Açtırma

Bankanızın çağrı merkezini arayın ve internet bankacılığı işlemlerine giriş yapın. Orada şifre almak için ilgili sekmeye girin. Sonrasında tarafınıza SMS yoluyla bildirilen şifre ile mobil veya internet bankacılığı hizmetlerine erişin. Oradan birçok farklı işlemi internet üzerinden birkaç tıkla yapabilirsiniz. Bankaların mobil bankacılık kullanım ücreti bulunmamaktadır. Tek dikkat etmeniz gereken EFT/Havale gibi para gönderme işlemleri yapılırken sizden kesilecek olan komisyondur. Birçok banka para gönderme işleminden belli bir ücret kesmektedir.

Öğrencilere verilen burs kartları ve maaş kartları banka kartı niteliğindedir. Dilerseniz bu kartlara kredi kartı yetkisi verebilirsiniz.

Banka Hesap Kartı Kaç Günde Gelir?

Standart banka kartlarının teslimat süresi genellikle 15 günü geçmektedir. Birçok banka maaş kartı niteliğinde olan kartlarına isim basmaktadır. İsim basılı hesap kartları ortalama 17-18 gün içerisinde elinize ulaşır. Bazı bankalar isim yazmadan kart gönderdiği için bu süre çok daha kısalmaktadır. Bu süreyi bankanızın çağrı merkezinden “kart takibi” menüsüne ulaşarak öğrenebilir, kart kargo takip sayfasına erişebilirsiniz.

About sarigundem

Sarı Gündem platformu bünyesinde içerik yazarı ve proje sahibi. Kozmetik ve cilt bakımı üzerine sürdürdüğü çalışmaları bu platformda insanlarla paylaşan meraklı ve yazmayı seven bir insan. Yemek tarifleri, kozmetik haberleri ve cilt bakımı konusunda uzman bir görüş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir