Home / Yaşam / Doğum Parası Nedir?

Doğum Parası Nedir?

Doğum parası günümüz aileleri tarafından merak edilen konu başlıkları arasında yer almaktadır. Sarı Gündem yayın ailesi olarak doğum parası almak isteyen okurlarımız için farklı içerikler yayınlayacağız. Bunların ilki olan bu içerikte Doğum parası nedir? sorusuna cevap bulacaksınız.

Doğum parası ne kadar? Doğum parası sorgulama nasıl yapılır?  ve Doğum parası ne zaman ödenir sorusu en güncel merak konuları. Bu konuların tamamına cevap vereceğiz. Bunun için ilk olarak bu yazımızı okumanız yeterli. Sonrasında güncel doğum parası haberlerini buradan takip edebilirsiniz.

Doğum Parası Neden Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu doğum parası yardımı konusunda birçok farklı koldan çalışmalar yürütmektedir. Bu yürütülen çalışmalar kapsamında, doğum yapan anne ve çocuğa farklı isimler altında ödemeler yapılır. Doğum parası da bunlardan bir tanesidir.

Devletimiz, çocuk ve annenin hemen her ihtiyacını karşılamak zorundadır. Bu ihtiyaçların karşılanması için 5510 sayılı kanunda yer alan sigorta türlerine bağlı kalınarak (4A ve 4B) çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Doğum parası ise her çocuk için bir kereye mahsus ödenen bir yardımdır.

Doğum Parası Ne Kadardır?

Çalışan anneye doğum parası verildiği gibi çalışmayan anneye doğum parası desteği de verilmektedir. Bunların hepsine sırayla değineceğiz. İlk olarak doğum parasının kaç TL olarak ödendiğinden bahsetmek istiyorum. Her ne kadar ihtiyaçların bir kısmını karşılayacak olsa da, bu yardım nakit olarak ödenmektedir.

Doğum parası kaç lira? sorusunu soranlar için çocukların doğum sırasına göre aşağıda ödenecek olan miktarı sıraladık.

  1. çocuk için devlet tarafından 300 Türk Lirası ödeme yapılır.
  2. çocuk için devlet SGK tarafından 400 Türk Lirası ödeme yapılır.
  3. çocuk için devlet SGK doğum parası adı altında 600 TL ödeme yapılır.

Eeee benim 4. ve daha sonrasında da çocuğum olursa ne kadar doğum parası alacağım diyenleri duyar gibiyiz 🙂 Üçüncü ve sonraki her çocuk için doğum parası miktarı 600 TL olarak ödenmektedir.

Doğum parası ile süt parası tamamen farklı devlet yardımlarıdır. Tamam her ikisi de anneye verilir ancak farklı statülere ait yardımlardır.

Çalışan Anneye Doğum Parası Yardımı Şartları Nelerdir?

Çalışan anne kendi sigorta şartları kapsamında eğer ki koşulları taşıyorsa doğum parası alabilir. Bunun için doğumdan önceki 1 sene içerisinde 120 pirim günü boyunca sigortalı olması şartı aranmaktadır. Eğer anne bu çalışma şartına uyuyorsa kendi adına doğum parası alabilir.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Çalışmayan kadına doğum yaptı parası adı altında ödeme yapılabilir. Bunun için eşinin sigortasının şartları kapsıyor olması gerekmektedir. Aynı şartlar geçerlidir bu noktada. Yani eşinizin doğumdan bir önceki sene içerisinde 120 günlük sigorta pirimine sahip olması gerekir.

Çalışan ve Çalışmayan Kadına Verilen Doğum Parası Farklı Mıdır?

Çalışan kadına doğum parası yardımı ile çalışmayan kadına bebek parası yardımı arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Çalışsa da çalışmasa da devletin gözünde her annenin ihtiyaçları ortaktır. Bu nedenle ekstra bir ödeme yapılmaz.

Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası sorgulama E-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. E-Devlet üzerinden sorgulama yapmak için buraya tıklamanız yeterlidir. Bağlantıya tıklamanız durumunda E-Devlet Doğum Yardımı Sorgulama ana sayfasına gideceksiniz. Eğer E-Devlet kullanmayı bilmiyorsanız, PTT şubelerine başvurarak bilgi alabilirsiniz. PTT’ye gitmeden evvel kimliğinizi yanınıza almanız gerekir. Buradan bir E-Devlet şifresi almadan doğum parası yattı mı veya başvuru sorgulama işlemini yapamazsınız. PTT doğum parası sorgulaması için şifre ücreti 2 TL olarak belirlenmiştir.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl ve Hangi Kurumdan Yapılır?

Doğum parası başvurusu için yapmanız gerekenler oldukça basit. Sosyal Güvenlik Kurumu doğum parası için başvuruları kabul eden kurumdur. Doğum parası başvurusu için gerekli evraklar ise başvuru yapan ebecynin kimliği ile doğum belgesi olarak adlandırılabilir. Aynı şekilde bu yardımı almak için 5 yıla kadar başvuru hakkınız bulunuyor. Bu nedenle çocuğun kimliği çıktığında da gidebilirsiniz. Doğum parası yardımı başvuru işlemleri için çok da kasmaya gerek yok 🙂

 

About sarigundem

Sarı Gündem platformu bünyesinde içerik yazarı ve proje sahibi. Kozmetik ve cilt bakımı üzerine sürdürdüğü çalışmaları bu platformda insanlarla paylaşan meraklı ve yazmayı seven bir insan. Yemek tarifleri, kozmetik haberleri ve cilt bakımı konusunda uzman bir görüş!

Check Also

O Ses Türkiye’yi Sallayan Ferat Üngür Kimdir?

O Ses Türkiye’yi sallayan Ferat Üngür kimdir sorusunu soranlar için bir içerik hazırlamak istedik. O Ses …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir